Forventer redusert silde- og torskestamme
Forskere forventer mindre torskestamme på grunn av klimaendringer. (Illustrasjonsfoto)

Forventer redusert silde- og torskestamme

Studie om hvordan temperaturen påvirker sjøisutbredelse i Arktis.
Næring
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 17.06.2023 21:45

De neste tiårene vil sjøisen i Barentshavet bevege seg sørover. Dette kan føre til en stor nedgang i bestandene av sild og torsk med økonomiske konsekvenser for hele kysten, ifølge Forskning.no

Nour- Eddine Omrani og kollegaer fra Bjerknessentret for klimaforskning har studert hvordan temperatur i atlanterhavsstrømmen varierer (også kalt den nordatlantiske oscillasjonen) og påvirker sjøisutbredelse i Arktis ved hjelp av koblede klimamodeller. De konkluderer at det er sannsynlig at vi får en økning i utbredelse av sjøis og lavere temperaturer de neste 10-årene tiårene, lik det vi hadde i den kalde perioden fra slutten av 1950 til 80-tallet. 

Videre viser analyser at sjøisen vil bevege seg sørover de neste 10-årene. Dette vil påvirke produksjon i de nordlige havområdene med nedgang i de store fiskebestander som resultat, har Stig Falk-Petersen, polarforsker i Akvaplan-Niva, på Forskning.no

På midten av 1950 tallet var den norsk-arktiske torskestammen på fire – fem millioner tonn, ifølge artikkelen. Dette falt til én million tonn i 1964 som en kombinasjon av overfiske, kaldere klima og økt isdekke. Sammenbruddet i silde- og torskestammen på 1960 og 70-tallet hadde store konsekvenser for det norske fiskerisamfunn, spesielt i Nord-Norge.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS