
Hovedvannledningen reparert
Søndag morgen var skaden på hovedvannledningen i Holmbukt reparert. Alle i Honningsvåg, Storbukt og Seppoladalen skal nå ha vann.
Opplever du trykkvariasjoner og misfarge på vannet så er det bare la det renne til fargen er borte.
De som ferdes i Holmbuktveien må vise hensyn fordi det er store veiskader i området hvor ledningen ble skadet.
To analyser som viser godkjent kvalitet må til før kokevarslet i Honningsvåg og Storbukt oppheves.
lørdag 13. mai 2023 klokken 21:30
Lørdag kveld før klokken ni oppsto det brudd på hovedvannledningen ved Honningsvåg vannverk. Bruddet var i Holmbuktveien, 30 meter fra buddstedet i janaur 2023.
Det førte til at store deler av Honningsvåg og Storbukt var uten vann.
Høydebassenget forsynete kun deler av Seppoladalen med vann. Det var åpen vannpost ved pumpehuset i Sildreveien hvor folk kunne hente vann.
Klokken 22:30 hadde NettiNord anvist høyspentkablene i områdene og Nordkapp Maskin var på plass med gravemaskin.
Om lag 22:45 lørdag ble SiFi vannverk koblet inn. Dette anlegget har ikke forskriftsmessig renseanlegg så Nordkapp kommune har sendt ut varsel om at drikkevannet må kokes.
Det var lavere vanntrykk i Honningsvåg denne gang, enn ved forrige ledningsbrudd, flere var fri for vann, blant annet sykestua.