Risikorapporten: Varsko om lakselus i nord
Havforskningsinstituttet overvåker mengden lakselus på vill laksefisk hvert år. Her er en sjøørret med lus på haleroten. (Foto: Rune Nilsen / Havforskningsinstituttet)

Risikorapporten: Varsko om lakselus i nord

Rapport om lakselus i nord.
Næring
Raymond Elde
Publisert : 26.02.2023 12:00

Fra Helgeland og nordover ser forskerne at mengden lakselus som blir produsert i oppdrettsanleggene øker. Det kan etter hvert få konsekvenser både for villfisken og oppdrettsfisken.

--Trolig er det den økte produksjonen av oppdrettslaks i flere av produksjonsområdene som gjør at vi nå ser en gradvis økning i mengde lakselus i de nordlige delene av landet, sier Ørjan Karlsen som er hovedforfatter på «Lakselus – risikovurdering og kunnskapsstatus 2023» som igjen danner grunnlaget for vurderingene i «Risikorapport norsk fiskeoppdrett 2023», skriver Havforskningsinstituttet.

I denne rapporten har forskerne vurdert risikoen for hvordan lakselus kan påvirke vill laksefisk framover.

--Å gjøre en risikovurdering er å se framover – og alle våre prognoser peker på at det fremdeles er stor risiko for den ville laksefisken på Vestlandet, samtidig som en ytterligere økning i utslipp av lus lenger nord også kan medføre at risikoen her vil øke fra dagens relativt lave risiko, sier forskeren.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS