
Godt rustet til å håndtere kriser
Åtte av ti mener erfaringene fra kriser og hendelser de siste to årene har gjort dem mer forberedt på å møte framtidige kriser.
Krigen i Ukraina har gjort noe med oss. Politikerne bevilger mer penger til militær og sivil beredskap, men også folk ruster opp.
--Siden 2018 har vi i DSB gitt befolkningen råd om egenberedskap – altså tips til enkle forberedelser i eget hjem i tilfelle noe skulle skje. Etter Russlands angrep på Ukraina har vi sett at folk ikke bare har fått med seg rådene våre, men de har også begynt å følge dem. De siste årene har vi målt hvor godt innbyggerne er forberedt på ulike kriser. I 2017 sa 21 prosent at de hadde lagret drikkevann. I vår nyeste undersøkelse svarer nå 43 prosent at de har drikkevann i flasker, i tilfelle vannet i springen blir forurenset eller avstengt. Hele 64 prosent har lagret mat, har Elisabeth S. Aarsæther, direktør i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), skrevet i en kronikk publisert i Radio Nordkapps portal.
Det er myndighetene som har hovedansvaret for beredskapen i Norge, men beredskap er et samspill der næringsliv, frivillige organisasjoner og befolkningen har avgjørende innvirkning på resultatet.