Finner ikke folk
Sigrid Ina Simonsen, NHO Arktis regiondirektør.

Finner ikke folk

Tall fra Kompetansebarometer for 2022.
Næring
Raymond Elde
Publisert : 16.02.2023 21:30

NHOs medlemsbedrifter sliter fortsatt massivt med å få tak i rett kompetanse, også ett år etter pandemien som førte til rekordhøyt kompetansegap. Det viser Kompetansebarometer for 2022.

--Bedriftene i nord har størst udekket kompetansebehov. 75 prosent av bedriftene i NHO Arktisk og 69 prosent av bedriftene i NHO Nordland. Det sier Sigrid Ina Simonsen, NHO Arktis regiondirektør, til Radio Nordkapp. 

To av tre NHO-bedrifter (65 prosent) oppgir å ha udekket kompetansebehov. Dette er tilnærmet på samme nivå som i 2021 (66 prosent), noe som var høyest i kompetansebarometerets historie (siden 2014).

Bedriftene har også tallfestet hvor mange nye personer med rett kompetanse de i utgangspunktet ønsket: 38 000 nye ansatte i 2022. 
Mangelen på ansatte med riktig kompetanse er høyere enn i 2021 (35 000).

Norge befinner seg i en vedvarende yrkesfagskrise: 61 prosent av bedriftene trenger flere folk med yrkesfag, mens over halvparten trenger flere fagarbeidere. Samtidig får ikke NHOs lærebedrifter tak i nok lærlinger:

I 2022 manglet bedriftene totalt 2 610 lærlinger, først og fremst fordi det ikke finnes nok søkere. Størst er bedriftenes udekkede behov for lærlinger innen utdanningsprogrammene teknikk og industrifag, elektro og datateknologi, bygg- og anleggsteknikk og restaurant og matfag.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS