Ni av ti besto statsborgerprøven i Troms og Finnmark  
De fleste i Troms og Finnmark bestod statsborgerprøven. (Illustrasjonsfoto)

Ni av ti besto statsborgerprøven i Troms og Finnmark  

Bedre enn landsresultatet i Troms og Finnmark.
Lokal
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 16.02.2023 01:30

I 2022 besto 92 prosent av kandidatene i Troms og Finnmark statsborgerprøven. Resultatene for hele landet viser at 91 prosent av kandidatene besto statsborgerprøven i 2022.

Det var 262 kandidater i Troms og Finnmark. Flest prøver ble gjennomført i Tromsø. Deretter kommer Harstad og Alta. 

Direktoratet for høyere kompetanse og utdanning utvikler prøven på oppdrag fra Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Stortinget har bestemt at Statsborgerprøven er en prøve i samfunnskunnskap som skal måle kjennskap til grunnleggende historiske, sosiale, økonomiske og politiske forhold i Norge, og kjennskap til grunnleggende plikter og rettigheter. Prøven måler ikke graden av integrering hos kandidatene.

Statsborgerprøven er digital og varer i 60 minutter. Kandidatene kan også høre spørsmålene opplest ved hjelp av en lydfil. Prøven består av 32 poenggivende spørsmål, hvor deltakerne må svare riktig på minst 24 av de for å bestå.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS