
Oslo og Skåne mest utsatt ved strømrasjonering
Sverige kan for første gang oppleve at strømnettet i perioder kobles ut for å spare strøm. Det kan skje allerede i høst. I en rapport trekker svenske energimyndigheter også frem Oslo som et risikoområde.
--Vi har aldri før koblet bort forbruk i Sverige som følge av for lav strømproduksjon. Det kan komme til å skje for første gang nå i høst, sier Niclas Damsgaard til Sydsvenskan.
Han er sjefsstrateg i det statlige strømnettselskapet Svenska kraftnät, som tilsvarer Statnett i Norge.
Årsaken er energikrisen i Europa. Den påvirkes av manglende gassleveranser fra Russland til Europa og lite vann i magasiner til kraftproduksjon i Norge. Siden det europeiske kraftmarkedet er koblet sammen, blir alle land påvirket av svingningene i priser og tilgangen på strøm.
Sydsvensken skriver at det vurderes som størst risiko for strømavbrudd i Skåne i Sør-Sverige og i Oslo-området på grunn av måten kraftnettet er bygget opp på.
I Norge vil den mest ekstreme formen for strømrasjonering innebære soneutkobling.