Disse er videre i konkurransen om fremtidens hurtigbåt
Øverst fra venstre: LMG og SES-X. Nederst fra venstre: Transportutvikling og ESNA.

Disse er videre i konkurransen om fremtidens hurtigbåt

Politiske ledere i langs kysten mener prosjektet er et «kinderegg» med næringsutvikling, klimagevinster og bedre transport.
Samferdsel
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 23.04.2022 18:00

Fire leverandører har kvalifisert seg videre i konkurransen om å levere fremtidens miljøvennlige hurtigbåter til fylkeskommunene Nordland, Troms og Finnmark, Trøndelag og Vestland.

De fire er ESNA, LMG Marin, SES-X og Transportutvikling. Leverandørene satser på batterielektriske hurtigbåter med ulike skrogdesign: enkeltskrog, katamaran og trimaran. 

Både foilteknologi og SES (luftpute) er representert, alle med samme målsetting om å redusere energiforbruket til hurtigbåter.

--Vi er svært glade for å se de gode resultatene som leveres gjennom prosjektet. Fylkeskommunene samarbeider godt og legger gjennom det til rette for at norsk maritim næring kan ta en verdensledende rolle innen grønn hurtigbåtdesign- og bygging. Det sier fylkesrådsleder i Nordland, Tomas Norvoll (Ap), fylkesrådsleder i Troms og Finnmark, Bjørn Inge Mo (Ap), fylkesordfører i Trøndelag, Tore O. Sandvik (Ap) og fylkesordfører i Vestland, Jon Askeland (Sp) i en pressemelding. 

Modelltesting i tank
Siden høsten i fjor har seks ulike leverandører jobbet med sine forslag til løsninger for fremtidens hurtigbåt. 25. mars leverte de inn sine rapporter i forbindelse med avslutning av konkurransens første fase. De fire som nå er videre, er plukket ut etter en grundig evaluering.

I neste fase av konkurransen skal leverandørene bekrefte sine design gjennom blant annet analyser og modelltesting i tank. Nye hovedleveranser i prosjektet har innleveringsfrist i slutten av november.

I mai 2023 avsluttes designdelen av hurtigbåtprosjektet. Målet er da å ha utviklet elektriske nullutslippshurtigbåter med minimum 30 prosent lavere energiforbruk sammenlignet med dagens fartøy.

Må ha støtte fra statlig hold
Ambisjonen er å bruke de innovative design- og teknologiløsningene som en mal i fremtidige hurtigbåtanskaffelser hvor inntil tre fartøy skal bygges og testes. 

--Vi ser at det er et stort teknologisk sprang før vi har fremtidens hurtigbåt på plass i den fylkeskommunale transporten langs kysten vår, og det vil kreve ytterligere støtte fra statlig hold å få bygget båtene. Samtidig er dette prosjektet et «kinderegg», der en får næringsutvikling, klimagevinster og bedre transport, sier Norvoll, Mo, Sandvik og Askeland.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS