Ønsker flere elbilladere
Elbil-ladestasjonen i Fiskergata i Honningsvåg.

Ønsker flere elbilladere

Mange i Finnmark har kjøpt seg elbil.
Samferdsel
Raymond Elde
Publisert : 20.08.2021 01:41

Veksten i elbilandelen i nybilsalget i Finnmark er høyere enn noe annet sted i landet.

Årsaken til utviklingen kan være det økende antallet hurtigladere i Troms og Finnmark. Det er nå totalt 112 hurtigladere i fylket. I februar var det 86.

Det trengs flere ladere i Nord-Norge, mener elbilforeningen.

I Troms og Finnmark må det bli fire ganger så mange ladere enn i dag hvis alle kjøper elbil, mener Gjermund Abrahamsen Wik, styremedlem i Finnmark Elbilforening, ifølge NRK Troms og Finnmark

I år har 25 nye ladestasjoner åpnet i Nord-Troms og Finnmark, et samarbeid mellom Enova og prosjektet Ishavsveien har gjort det mulig for elbiler å reise på kryss og tvers av Nord-Norge.

--Vi skal se på hvor god jobb har vi gjort og hva som trengs videre. Det står på om vi klarer å ta neste steg, men hva det steget er vet vi ikke enda. Det sier Eiliv Flakne, sier pressesjef i Enova.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS