Geiranger kan ikke kreve passasjeravgift
Sunnmøre tingrett har frifunnet Hurtigruten ASA for kravet om å betale passasjeravgift i Geiranger for 2012 og 2013.
Hurtigruten slipper også å betale anløpsavgift i 2012 og 2013. Stranda havnevesen KF må ut med om lag 1,7 millioner kroner etter tap i rettssaken foretaket anla mot Hurtigruten, skriver Sunnmørsposten.no.
Tingretten sier i dommen, at retten ikke finner det sannsynliggjort at Stranda havnevesen har særskilte kostnader til passasjerbekvemmeligheter for hurtigrutepassasjerene, hverken for dem som går i land eller dem som blir om bord.
Tingretten kan heller ikke se at havnevesenet har sannsynliggjort at de har kostnader ved anløp av hurtigruteskip som havnevesenet ikke får dekket inn ved betaling av tjenester som blir gitt i Geiranger.
Ettersom Stranda havnevesen KF har tapt søksmålet, har tingretten også dømt det kommunale foretaket til å betale Hurtigruten 726 758 kroner i erstatning, samt å dekke Hurtigrutens saksomkostninger på 939 363 kroner.