Meldte seg ut av Landsdelsutvalget
Finnmark fylkeskommune har meldt seg ut av Landsdelsutvalget for Nord-Norge og Namdalen (LU).
Det oppstod uenigheter mellom Nordland og Troms om LU i fjor. Uenighetene medførte at Troms meldte seg ut og nå slår Finnmark følge. Dermed blir Landsdelsutvalget for Nord-Norge og Namdalen nedlagt.
Finnmark vil jobbe igjennom andre organ for å samle landsdelen og dermed sikre at Nord-Norge blir hørt av sentrale myndigheter.
Finnmark fylkestings vedtak:
Finnmark tar initiativ til en prosess for å etablere en modell for formalisert og operativt politisk samarbeid mellom de 3 nordnorske fylkeskommunene.
Det etableres en arbeidsgruppe sammensatt av representanter fra politisk ledelse i de enkelte fylkeskommuner for å utrede det videre samarbeidet.
Målet er et fortsatt sterkt politisk samarbeid i Nord-Norge. Samarbeidet må ta utgangspunkt i de allerede etablerte samarbeidsarenaer. Eks. Barentssekretariatet, Nord-Norges Europakontor, Nordnorsk kulturavtale, Nordnorsk Reiseliv AS, Nordnorsk forskningsfond, Fondsregion Nord-Norge og annet sektorsamarbeid og politisk samarbeid i fora som Barents regionråd og Nordkalottrådet.















