
Nå kan nordnorske forfattere søke om arbeidsstipend på 100 000 kroner
Forfattere kan få arbeidsstipend på 100 000 kroner.
Arbeidsstipendet skal deles ut til en forfatter som skriver skjønnlitteratur og er bosatt i Nord-Norge. Forfatteren må være innkjøpt av Norsk kulturråd eller være medlem i en forfatterorganisasjon.
Søknadsskjemaet, som åpnet 31. oktober, ligger på Finnmark fylkeskommunes nettsider. Søknadsfristen er 1. februar 2019. Arbeidsstipendet for 2019 skal deles ut under Festspillene i Nord-Norge i Harstad, ifølge en pressemelding fra Finnmark fylkeskommune.
Juryen for arbeidsstipendet 2019 består av forfatterne Cecilie Løveid og Anne Oterholm, og Heikki Knutsen, fylkesbiblioteksjef i Finnmark.
Arbeidsstipend for nordnorsk litteratur på 100 000 kroner ble etablert av Landsdelsrådet for kultur i Nord-Norge som et tiltak i Nordnorsk litteraturstrategi 2017-2021. De tre nordnorske fylkesbibliotekene har ansvaret for å følge opp Nordnorsk litteraturstrategi.