Aldri før i moderne tid har færre omkommet på norske veger
Ved Honningsvågtunnelen i Nordkapp. (Arkivfoto)

Aldri før i moderne tid har færre omkommet på norske veger

Myndighetene og interesseorganisasjoner jobber for lavere tall enn det vi fikk i 2020.
Samferdsel
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 04.01.2021 01:19

Trafikksikkerhetsarbeidet i Norge er basert på nullvisjon. 

--At det i 2020 omkom under 100 i vegtrafikken i Norge er historisk. Vi må helt tilbake til 1947 for å se så lave tall, og da var trafikkbildet et helt annet enn i dag. Dette vitner om at det i dag er sikrere på norske veger enn noensinne. Vi kan likevel ikke være fornøyde, for vi har en lang vei å gå før tallet er null. Det sier samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF) i en pressemelding. 

Norske veger krevde 95 menneskeliv i 2020, ifølge foreløpige tall fra Statens vegvesen. Det er 13 færre enn i 2019 og altså det laveste tallet siden 1947.

Norge har færrest trafikkdrepte i Europa, både målt mot antall innbyggere og antall kjørte kilometer. Den positive trenden er et resultat av systematisk, bredt faglig og tverrsektorielt samarbeid mellom myndigheter og interesseorganisasjoner, ifølge Samferdselsdepartementet. 








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS