Botilbud for eldre og personer med funksjonsnedsettelse i Nordkapp kommune
Senterpartiets møte om botilbudet for eldre.

Botilbud for eldre og personer med funksjonsnedsettelse i Nordkapp kommune

Interpellasjon fra Nordkapp Senterparti.
Politikk
Publisert : 27.05.2026 09:39
Sist oppdatert : 27.05.2026 09:43

Nordkapp Senterparti mener det er totalt uakseptabelt at kommunale boenheter som kommunen leier ut til eldre og personer med funksjonsnedsettelse holder dårlig teknisk standard, har mangler og er visuelt nedslitte. Dette påvirker både fysisk og psykisk helse og trivsel hos beboerne. Det er noe vi i Senterpartiet beklager sterkt.     

Av Nordkapp Senterparti

Eldreomsorg er en viktig del av Nordkapp kommunes primære oppgave. Eldreomsorg handler om de tjenestene Nordkapp kommune leverer til våre eldre, både de lovpålagte og andre. I henhold til norsk lov har alle innbyggerne krav på å få nødvendige helse- og omsorgstjenester som sykehjem, hjemmesykepleie, hjemmehjelp og tilrettelagte boliger når behovet er der. Eldreomsorgen handler ikke bare om å dekke grunnleggende behov, men også å sikre trivsel og sosial deltagelse for de eldre. Derfor er kommunens tilbud på aktiviteter, både i egen regi og i samarbeid med frivilligheten, veldig viktig. 

Vi mener det er behov for at Nordkapp kommune setter fokus på kapasitet og kvalitet i eldreomsorgen sin. Nordkapp Senterparti setter fokus på botilbudet. Vi kan ikke akseptere at Nordkapp kommune ikke vedlikeholder sine botilbud for eldre og personer med funksjonsnedsettelse. Det må være et mål at bokvaliteten sikres, og at kommunen tilbyr verdige boforhold. 

På denne bakgrunn vil vi rette følgende spørsmål til ordfører:

1. Hvor mange boenheter eier Nordkapp kommune, hvor er de lokalisert i kommunen og hvilken kategori kommer boenheten innenfor (hvor mange hus, leiligheter, hybler etc eier Nordkapp kommune)?

2. Hvor mange boenheter leier Nordkapp kommune ut totalt? Altså, hvor mange av kommunale boenheter blir ikke leid ut nå, og hva er årsaken? 

3. Hvor mange boenheter leier Nordkapp kommune ut til eldre og personer med funksjonsnedsettelse i 2026? 

4. Hva er den tekniske standarden på boenhetene som kommunen leier ut til de eldre og de med funksjonsnedsettelse?

5. Hva er vedlikeholdsplanen for de boenhetene som kommunen leier ut til de eldre og de med funksjonsnedsettelse? Med dette mener vi rutiner for vedlikehold og plan for oppgradering av utleieenhetene. 

6. Hvilket budsjett har Nordkapp kommune i 2026 og i inneværende økonomiplanperiode for vedlikehold av sine boenheter? Hvor mye av dette budsjettet er avsatt til vedlikehold av boenhetene som de eldre og personer med  funksjonsnedsettelse leier? 

7. Hva er anslått som nødvendig årsbudsjett, samt nødvendig budsjett i økonomiplanperioden, for å kunne gjennomføre et nødvendig vedlikehold av eksisterende boenheter for eldre og de med funksjonsnedsettelse?       

8. Når skal leilighetene i Parken Bo og servicesenter pusses opp? Finnes det et vedlikeholdsbudsjett og en vedlikeholdsplan for Parken? Hvor går husleiepengene som leietakerne betaler for boenhetene i Parken? 








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS