Ber om nytt konsept for Ingøy-kai
Debatt om kai i fylkesutvalget. (Illustrasjonsfoto, FFK.no)

Ber om nytt konsept for Ingøy-kai

Enstemmighet i fylkesutvalget, Finnmark fylkeskommune.
Politikk
Raymond Elde
Publisert : 22.04.2026 09:02
Sist oppdatert : 22.04.2026 09:28

Fylkesutvalget i Finnmark vedtok enstemmig å avlyse konkurransen om Ingøy kombibåtkai, men ber samtidig administrasjonen komme tilbake med et nytt anbudskonsept som kan realiseres innenfor budsjettrammen. Vedtaket ble gjort i møtet på tirsdag. 

Flertallet i fylkesutvalget, med representanter fra Nordkalottfolket, Fremskrittspartiet, Høyre, Venstre og Senterpartiet, fremmet et tilleggsforslag som også ble enstemmig vedtatt. Dette pålegger fylkeskommunedirektøren å legge fram et nytt anbudskonsept for bygging av kombibåtkai på Ingøy, som holder seg innenfor vedtatt budsjett. Saken skal behandles i Hovedutvalget for samferdsel innen oktober 2026. 

--Vi mener det blir feil å avlyse hele prosjektet uten å se på alle muligheter som finnes for å få kostnadene ned, sa Magne Ek (Nordkalottfolket) i fylkesutvalget.  

Han pekte blant annet på muligheten for gjenbruk av eksisterende fergeleie og mer fleksible krav i anbudet. 

Flere tok til orde for at kravene i tidligere utlysninger kan ha vært for strenge. Raymond Robertsen (H) advarte mot å bygge mer robust enn nødvendig. 

--Noen ganger er det beste det godes fiende, og vi må tørre å spørre hva som er godt nok for Ingøy, sa Robertsen. 

Fylkesvaraordfører Heidi Holmgren (Sp) understreket at det er et tydelig politisk ønske om å realisere prosjektet. 

--Det vil være et nederlag om Finnmark fylkeskommune ikke klarer å bygge kai på Ingøy, og behovene til innbyggerne må ligge i førersetet, sa Holmgren. 








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS