Første samling i ny oljeverngruppe
Mer enn 130 personer er interessert i å bli med i Norsk Oljevernforening For Operatørskap (NOFO) sin nye innsatsgruppe (IGSA) som skal bekjempe akutt oljeforurensning i strandsonen ved eventuelle oljeutslipp.
40 personer er nå rekruttert og skal i gang med opplæringen.
Det er NOFO, Eni Norge og Statoil som sammen står bak nyvinningen innen norsk oljevern.
--Interessen har vært overveldende. Vi kunne satt opp to IGSA-lag med kvalifiserte kandidater. I denne omgang trenger vi bare ett lag på 40 personer, sier Harald Karlstrøm i Honningsvåg-selskapet, Arctic Protection, som er ansvarlig for etablering og drift av innsatsgruppen for NOFO.
24.-25. januar møttes de utvalgte til første samling i Hammerfest.
--Neste gang mannskapene møtes skal de på kurs ved brannskolen i tjeldsund. Så blir det en øvelse i sammen med Det inter kommunalt utvalg mot akutt forurensing (IUA) til høsten, sier Oddbjørg Greiner, operativ direktør i NOFO, til Radio Nordkapp.















