Løftebrudd om heving av skipsvrak
![]() |
| Øyvind Korsberg mener det er et gedigent løftebrudd av Helga Pedersen. |
I august lovet fiskeriminister Helga Pedersen å heve den russiske krysseren Murmansk. I statsbudsjettet er det ikke satt av ett øre til dette.
Fiskeriministeren har bekreftet at det i regjeringens statsbudsjett, som legges frem i morgen, ikke er satt av penger til å heve den russiske krysseren som i 14 år har ligget utenfor Sørvær i Hasvik kommune etter at den forliste.
Det til tross for at fiskeriministeren så sent som i august lovet at det forurensende skipsvraket skulle fjernes. Det skjedde etter at det fremkom at statsråden hadde skjult mistanken om miljøgifter i vraket. Det ble slått alarm da det ble oppdaget spor av radioaktivitet i avfall fra vraket.
--At fiskeriministeren nå bekrefter at det ikke er penger til dette i neste års statsbudsjett, er derfor en skandale - og viser at regjeringen holder lokalbefolkningen for narr, sier Øyvind Korsberg.
Han mener et løfte om fjerning av vraket forventes innfridd umiddelbart siden det er gått 14 år siden grunnstøtingen.
--At fiskeriministeren nok en gang velger å skyve heving av vraket ut i det uvisse er fullstendig uakseptabelt, sier Korsberg.
--FrP krever at det settes av midler til hevingen av Murmansk. Vi vil fremme forslag om at dette gjennomføres nå, sier Korsberg.
















