Krever økt letevirksomhet

Norge er i ferd med å miste initiativet i Barentshavet og det burde åpnes for mye mer omfattende leitevirksomhet, mener leder for Det Norske Oljeselskap, Erik Haugane.
Politikk
Greta Andersen
Publisert : 27.04.2008 12:52

Norge er i ferd med å miste initiativet i Barentshavet og det burde åpnes for mye mer omfattende leitevirksomhet, mener leder for Det Norske Oljeselskap, Erik Haugane.

Han frykter nå at de store nasjonene vil overkjøre Norge hvis ikke letetrykket økes.

--De andre store landene kommer til å ta initiativet fra oss når det gjelder nordområdene, både politisk og teknisk, dersom Norge ikke er mer aggressiv på de ubestridte norske sokkelområdene i nord, sier Erik Haugane til NRK Troms og Finnmark.

Det norske oljeselskap avviser at det er spesielt kontroversielt å utvinne olje i Barentshavet i et miljøperspektiv, og Haugane sier at miljøkonsekvensene ved utslipp ikke er større enn i Nordsjøen.

Men det vil ikke Natur og Ungdom være med på.

--Barentshavet er et meget omstridt område der miljøbevegelsen vil sette alle krefter inn for å hindre oljeselskapene i å utvinne olje. I en tid hvor klimagassutslippene burde gå ned og ikke opp, er det helt absurd å skulle åpne nye havområder for oljevirksomhet, sier leder for Natur og Ungdom, Ingeborg Gjærum.
 








Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS