Anbefaler åpning av Barentshavet sørøst

Regjeringen legger fredag fram forslag om å åpne Barentshavet sørøst.
Politikk
Raymond Elde
Publisert : 23.04.2013 09:28

Ola Borten Moe kaller anbefalingen om å åpne i Barentshavet for historisk.
Regjeringen legger fredag fram forslag om å åpne Barentshavet sørøst for petroleumsvirksomhet.

--Dette er et historisk øyeblikk. For første gang siden 1994 kan vi nå åpne et nytt område for petroleumsvirksomhet og lete etter olje og gass i nye, lovende arealer. Det vil gi nye muligheter og nye bein å stå på for både Nord-Norge og resten av landet, og sikre verdiskaping og sysselsetting på lang sikt, sier olje- og energiminister Ola Borten Moe (Sp) i en pressemelding som ble sendt ut på mandag. 

Det har siden våren 2011 pågått en åpningsprosess for Barentshavet sørøst. Da Norge og Russland i 2010 konkluderte 40 års forhandlinger om delelinjen i Barentshavet, ble norsk sokkel økt med et betydelig areal. Områdene i Barentshavet sørøst som nå anbefales åpnet for petroleumsvirksomhet er den sørligste del av dette området.

--Petroleumsvirksomheten blir stadig viktigere for Nord-Norge. Det er stor optimisme i landsdelen. En åpning av Barentshavet sørøst gir ytterligere muligheter særlig for Finnmark, sier Borten Moe.

Som en del av åpningsprosessen har Oljedirektoratet kartlagt potensialet for olje- og gass i området. Potensialet er stort og det forventes mer enn 300 mill. standard kubikkmeter oljeekvivalenter i området – tilsvarende nesten åtte felt på størrelse med Goliat-feltet som snart settes i produksjon. Med det nye området øker de uoppdagede ressursene i Barentshavet med mer enn 30 prosent. Det er også gjennomført en omfattende konsekvensutredning som har vært på offentlig høring.
 








Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS