Øver på slep av tankere

Så langt i år har Kystverket gjennomført fire slepeøvelser i Nord-Norge sammen med fartøy som inngår i den statlige slepeberedskapen. Øvelsesobjektet er større tankere som går med gass fra snøhvitanlegget på Melkøya og omlastningsskip med olje fra Russland.
Lokal
Greta Andersen
Publisert : 01.05.2008 23:14

Så langt i år har Kystverket gjennomført fire slepeøvelser i Nord-Norge sammen med fartøy som inngår i den statlige slepeberedskapen. Øvelsesobjektet er større tankere som går med gass fra snøhvitanlegget på Melkøya og omlastningsskip med olje fra Russland.

I uke 16 ble den 228 meter lange tankeren MT ”Bonito”, med destinasjon Sarnesbukta for å laste 57 000 tonn gasskondensat fra produkttankeren MT “Perseverance”, slept inn til Sarnesfjorden like ved Nordkapp. Slepet var en planlagt øvelse for den statlige slepeberedskapen i Nord-Norge, i regi av Kystverket.

Utfordrende værforhold økte vanskelighetsgraden under øvelsen 16. april, men etter få timer ble "Bonito" med en dødvekt på 84 000 tonn slept inn til ankringsposisjon. Personell fra Kystvaktskipet ”Harstad”, Kystverkets beredskapsavdeling i Horten og Vardø trafikksentral deltok i øvelsen.

--Vi øver på å koble opp en slepeforbindelse til et fartøy som ligger dødt i vannet og som ikke har noen hjelpemidler til å ta inn sleperen selv, samt å slepe fartøyet inn til en tenkt nødhavn. Vi har et veldig godt samarbeid med flere rederier som stiller sine skip til rådighet i øvelser, og da spesielt Transpetrol Limited og Knutsen OAS Shipping, sier losoldermann Ulf Klevstad i Kystverket Troms og Finnmark.

Øvelser som dette er viktig for å kunne holde en god beredskap langs kysten og bidrar til at personellet om bord på fartøyene er fortrolig med jobben de skal gjøre i en nødssituasjon, ifølge Kystverket.no.
 








Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS