- Må sendes videre
![]() |
| Runar Elde sier at det vil være en stor utfordring å masseevakuere fra et cruiseskip. |
I helgen havarerte cruiseskipet ”Costa Concordia” utenfor en italiensk øy og det lille lokalsamfunnet på 1 500 innbyggere måtte plutselig ta hånd om over 4 000 personer.
--Å masseevakuere mange tusen personer vil være en enorm utfordring. Det vil være rederiets oppgave å finne ledige chaterfly som kan sende passasjerene hjem fra Lakselv og Alta, sier Elde.
--Vi har stor busskapasitet på Magerøya om sommeren. Det betyr at vi kan sende vekk passasjerene raskt. Det vil ikke være mulig å få overnatting til så mange fordi hotellene allerede er fylt opp med turister hele sommeren, sier Elde.
Øvelsen ”Barents Resscue 2005” som ble avviklet i Nordkapp og Porsanger, hadde som øvelsesmoment å evakuere passasjerer fra to cruiseskip. På øvelsen ble om lag 800 personer evakuert.
















